niedziela, 15 kwietnia 2012

Jak działają wyszukiwarki internetowe?

Hej!

Tytuł posta może niektórych z Was nie zachęcać do zapoznania się z wpisem, ale na prawdę warto. Codziennie wielokrotnie korzystamy z wyszukiwarek internetowych, ale czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się nad tym jak to działa? My osobiście nie, ale uważamy, że warto poznać choć trochę mechanizm ich działania.
Wpisując w Goo­gle na przykład frazę edycja zdjęć, otrzymamy ponad półtora miliona trafień. Żaden człowiek nie jest w stanie zgromadzić tych wyników i posortować ich według ważności. A więc to programy komputerowe muszą układać wyniki w sensownej dla użytkownika kolejności. Ale kolejność ważna jest dla właścicieli stron (w tym wypadku producentów oprogramowania do edycji zdjęć). Każdy z nich chciałby trafić na pierwsze miejsce listy wyników. Jeżeli bowiem strona firmy pojawia się na przykład w drugiej setce w rankingu, to jej popularność będzie niewielka. A to oznacza finansowe straty.

Jak działa wyszukiwarka?

Za pomocą specjalnych programów, tak zwanych web crawlerów, albo robotów indeksujących operatorzy wyszukiwarek (Bing, Goo­gle, Yahoo!, i inni) przeszukują internet. Każda strona ze wszystkimi słowami, zdjęciami i innymi elementami trafia do bazy danych wyszukiwarki. Ten tak zwany indeks zawiera więc prawie wszystkie informacje z internetu. Każdą stronę można przeanalizować według różnych kryteriów i zakwalifikować ją według znaczenia. Im ważniejsza jest strona i im częściej jest aktualizowana, tym częściej powracają na nią wspomniane roboty.


 1. Słowa kluczowe
Zasada w każdej wyszukiwarce jest taka sama: wprowadzamy poszukiwane słowo lub frazę i naciskamy klawisz
Enter. W fachowym żargonie wyszukiwane frazy są również określane jako keywords (słowa kluczowe).
2. Filtr
Każde wyszukiwanie można doprecyzować za pomocą filtrów i wyszukiwać na przykład zdjęcia, miejsca lub materiały wideo. W menu Więcej opcji można też wybrać czas publikacji, na przykład Ostatnia godzina lub 24 godziny.
3. Metaopis
Metaopis to krótki opis strony zawierający maksymalnie 180 znaków. Na ogół jest pomocny w ocenie przydatności wyniku
4. URL
Do wyszukiwania artykułów i plików w internecie wyszukiwarki potrzebują jedno­znacznego adresu internetowego, tak zwanego URL. Adres Komputer Świata brzmi www.komputerswiat.pl.
5. Podgląd
Aby nie klikać na kota w worku, Google oferuje podgląd wyniku wy­szukiwania (najczęściej jest to strona internetowa). Ponieważ jest to tylko zabezpieczona niegdyś kopia strony, podgląd nie zawsze jest aktualny.
6. Wyszukiwanie zaawansowane
Wyszukiwanie zaawansowane zawiera dodatkowe możliwości filtrowania. Użytkownik może wyszukiwać treści w określonych językach albo tylko na określonych stronach.
7. Strony z wynikami
W zależności od słów kluczowych uzyskamy dziesiątki tysięcy wyników. Ponieważ tylko 5 procent użytkowników Google ogląda drugą stronę wyników wyszukiwania, celem optymalizacji pozycjonowania jest zawsze osadzenie witryny w czołówce wyników.


Jak wyszukiwarki oceniają strony

Klucz, według którego operatorzy wyszukiwarek oceniają strony internetowe i umieszczają je na liście wyników, jest tajny, tak jak receptura coca-coli. Oprócz tego wciąż zmienia się tak zwany algorytm wyszukiwania. Wiadomo jednak, jakie czynniki mają wpływ na pozycję strony na liście wyników:
  • treść
  • linki z innych stron
  • linki do innych stron
  • linkowanie wewnętrzne
  • struktura strony
  • tytuł strony
  • aktualność
  • gęstość słów- kluczy
  • zakładki portali społecznościowych
  • zachowanie odwiedzających
Pozdrawiamy serdecznie ;)

2 komentarze:

  1. rzeczywiście korzystając z wyszukiwarki nigdy nie zastanawiałam się tak na prawdę jak to działa, a przecież kiedy wpisuje jakieś słowo wyskakuje mnóstwo stron, które je zawierają i to w zastraszającym tempie, nie trzeba czekać żeby strony zostały wyszukany klikam i już! jak dobrze, że coś takiego jak Google istnieje :)

    OdpowiedzUsuń
  2. z pomocą wyszukiwarek życie staje się dużo prostsze :))

    OdpowiedzUsuń